Ausztriai Szakmai Tanulmányút
Alma ültetvény
A szakmai nap elején a régió legjobb almatermesztőjéhez látogattunk el először. Különleges fajtával, összesen 20 ha-on termeszt almát. A meglátogatott terület egy 4 ha-on elterülő Opal fajta. Ezen kívül van még 10 ha Gála ültetvénye, valamint Jonagold, Golden is. Opal varasodásra rezisztens fajta. Az ültetvénynek nincs derékszögű sarka, ezért a támrendszerben és a jéghálóban is különleges megoldásokat kellett alkalmazni. Körbe van zárva jéghálóval. Művelő út és forduló is le van fedve. Oldalsó védelem fontos, vízszintes jégeső is előfordul, ezért van oldalsó védelem.
Ez az ültetvény porzó nélküli. 4-5 éves az ültetvény. Délről új rovarkártevők jelennek meg, ezért körbe is kel keríteni az ültetvényt. Különösen a gyümölcslégy fajták jelentek meg az utóbbi időben. A legnagyob problémát az jelenti, hogy szüret előtti napokban rak petét a gyümölcsbe, és a hűtőházban derül ki a fertőzés. Semmilyen növvédő szerrel nem tudunk védekezni 5 nappal szüret előtt a rovarok ellen, ezért célszerű ezeket körbekeríteni, rovarhálóval védekezni. 20 m-nél hosszabb soroknál érdemes dupla oszlopokat használni, hogy megtartsa a háló súlyát.
Zöldmetszéseket végeznek az ültetvényben, a korona jobb fényellátottsága és a virágrügyképződés miatt.
Nem ritka errefelé, hogy évente 3-4 alkalommal is van jég. Ezért látni ezen a vidéken szinte csak jéghálós ültetvényeket. Az oszlopok talaj feletti magassága 3,8 m, összesen 4,5 m hosszú oszlopok ásnak le a talajba.
Az ültetvény felett kihúzott fekete háló kb. 20%-ot vesz le a fényből. Sok helyen szerelnek már szürke hálót, mert több fény van alatta. Úgy hozzák létre a szürke szövetet, hogy egyik irányból fehér, másik irányból fekete szálakat szőnek. Szürkeháló élettartamát viszonyítva jó, a fekete adja a hosszú élettartamot, megközelíti a 20 éves élettartamot, amíg a fehér önmagában csak 8-10 év.
Magyarországon fontos a napégéssel is számolni, a mikroklíma nálunk jobb fekete alatt, mint fehér alatt.
Az itteni területi viszonyokat tekintve az Alpok lábainál általában sűrű felhőtakarás van, azért fontos itt a fehér háló, hogy több fény jusson be az ültetvénybe. Lejjebb a sík vidéken már fekete hálókat használnak. Ott nagyobb az éves napsütéses órák száma. Az ültetvényben Lombtrágyát és szerves trágyát használnak.
Cseresznye ültetvény
A meglátogatott cseresznye ültetvény 3,5 m*1,5 m a térállású.
Június végén szedik itt a Cordia fajtákat, 10-12 tonna termést szednek le. A termésminőségére teszik a hangsúlyt. Inkább kevesebb mennyiség, de magas minőségű árut állítanak elő. A cseresznyénél úgy csökkentik a növekedést, hogy magasabban van ültetve, az alany 30 cm-re kint van a talajból. Szerbiában van egy telepítés, ott 40 cm bakhát kialakítása mellett már csak 5 cm-rel lóg ki a talajból az alany.
Az ültetvénynél szem előtt tartották, hogy erős növekedésű alany, vázág legyen, elágazás nélküli, emiatt nagy szemű gyümölcs alakul. Piroska alanyt használnak.
Piroska alany intenzív alany. Itt rovarháló nincs, Drosophila itt még nem tett kárt, hogy le kelljen fedni. Fóliarendszer van az ültetvény fölött, hogy ne érje az eső a gyümölcsöt, ne repedjenek meg.
Fóliát a drótkötél tartja, amit csak 4 hétig nyitnak ki. Metszésnél azt veszik figyelembe, ha nincs aktív rügy kisebb csonkot hagy, ha van, akkor nagyobbat. Télre itt meszelik a törzseket, a hőingadozás elkerülése végett, ne melegedjen fel a növény.
Meteorológiai állomás (Methos telephely megtekintése)
A csapat gyárlátogatást tett egy kis létszámú összesen 54 fővel rendelkező manufaktúra szerű üzemben, ahol Methos meteorológiai állomásokat terveznek, szerelnek össze..
Minden egyes megrendelésüket ügyfél specifikusan rakják össze. Készülékeknek 90%-a ügyfél specifikus, csak 10 % ami standard és készleten van. Az összerakott készülékeket tesztelik, ezen belül külön-külön a szenzorokat és kompletten a műszert is.
Részben a szenzorokat itt gyártják, programozzák, tesztelik, kalibrálják. Szenzorok között vannak talajhő és léghőmérséklet mérő szenzorok, csapadékmérő szenzorok, talajnedvességhez külső gyártó szenzorát használják, ami csak léghőmrsékletet mérő szenzor az saját gyártmány, de ami emellett párát is mér az svájci gyártmányú szenzor. Készülékek SIM kártyával működnek. A készülékben elhelyezett modem a szerverre föltölti az adatokat, ami a weboldalon és telefonon is megtekinthető a felhasználó számára. Nem kábeles szenzorok, rádio kommunikációval működő szenzorok is vannak. Műanyag csapadékmérő eszközük saját fejlesztésű, úgynevezett billenőkanállal működik. Ezzel gátolják meg a csapadékmérő eltömődését beépített szűrő mellett és ezáltal tudnak pontos mérést eredményezni. A már megvásárolt mérőállomások úgy vannak kialakítva, hogy lehetőséget ad, ahhoz, ha valaki bővíteni szeretné készülékét plusz szenzorokkal.
Az épületben található egy labor helyiség, ahol N-P-K gyors mérési módszert fejlesztettek ki. Ez a módszer a helyszínen talajoldatból gyorsan kimutatja a tápanyagtartalmat. A módszer még fejlesztés alatt van.
Az üzemben megtalálható a hardver és szoftver fejlesztő csapat is. Itt tervezik a szoftvereket, ami a meteorológiai állomást üzemeltetik. Két kamerás rendszert is el tudnak helyezni az állomásban, amik nem profi felvételeket készítenek, de segítik az állomás napi szintű információgyűjtését. Lehet nyomásérzékelő szenzort elhelyezni az öntözőrendszerbe, ezáltal távrendszerben üzemeltethető. Megtalálható még az internetes rovarcsapda is műanyag házzal. Ami egy sárga lap képét kamerák rögzítik folyamatosan, ezzel ellenőrizve a ragacslapon megrekedt rovarokat, hogy időben tudjuk kezdeni a védekezést a kártevők ellen. Található még tartály mennyiségjelző: növényvédő szer mennyiségét jelző szenzor is.
Málnaültetvény
Ausztria elsőszámú málna termesztőjét látogattuk meg tanulmányi utunk során.
Most már 6 ha-os az üzemének mérete, a 2,5 ha-on helyezkedik el a régebbi, esernyő rendszerű Ott március elején kezdenek ültetni, és kezdik el a korai termést. Ekkor még a jégháló nincs kinyitva, csak fólia. A fólián el tud olvadni a jég. Április végétől lehet jégveszélyre számítani, akkor feszítik ki a jéghálót is.
Az új telepítésen Power flex system rendszerük van, ugyanaz mint cseresznyeültetvénynél, esővédő fólia szürke jéghálóval.
A területen 6 ha-on talaj nélküli művelés folyik, 100%-ban kókusz roston megy a termelés. Két évig tartanak egy növényt. Első évben megnevelik, második évben szüretelik, majd újra ültetik. Drága ez a rendszer, mert minden évben új növényt kell vásárolni. De megéri, mert ez lehetővé teszi a programozott termesztést és a fajtaváltást, korai és késői időben is ugyanarról tudsz szüretelni.
A területen található fajták a Tulamin (nyári) fajta a fő fajta, Amira (őszi fajta), Clear Ample (nyári). Júniustól októberig minden nap szüretelnek, 1-szer egy nap, nagyon meleg napokon, 1,5-szer egy nap. 30 ember dolgozik itt. Az 50%-át vásárolják, 50%-át maguk nevelik a növényeknek. Teljes terület 100%-a esővédő fóliával fedett. Így tudja tartani, hogy 4-5 napig pulton tartható a gyümölcs. Nem éri eső a termést, így nem tud rohadni. Üzletláncoknak garantálni tudják a pultontartóságot. Céljuk a növényvédelmi kezelések minimalizálása. Ragadozó atkák, és hasznos szervezetekkel védekeznek az ízeltlábúak ellen. Drosophila ellen van a rovarháló. Látogatásunk alatt nyitva volt a méhek miatt, megporzási időszak van. A termőképessége fajtáktól növényenként 500-1000 g-ig terjed. 2 növény van egy cserépben. Hektáronként 20 tonnás hozammal számol a termelő.
Mindig van légmozgás a fólia alatt, nincs probléma a Botryitis miatt.
Növényvédelmi szempontból, amire figyelniük kell: Drosophila suzuki, napégés, jégeső, fagy, rothadás, a védelem megoldott. A különböző hálók, fóliák, hasznos szervezetek használata és a növények szárazon tartása a cél.
Forró napon 20-szor öntözik az ültetvényt. Ebben a rendszerben az öntözés a legfontosabb része a technológiának. Hűtés, és árnyékolóhálóval védekeznek a meleg idő ellen. Egy öntözési ciklus 2-3 percig tart. Tápoldatozásra a termelő megkapja a kész receptet, de saját tapasztalatai alapján korrigálja.
Szüret
Órabérben dolgoznak a szedők. Sorok homogének, ezért könnyen mérhető a teljesítmény. Arra kell odafigyelni, hogy ne legyen lassú szedő a csapatban. 4 hónapig ugyanaz a munka van. 3-6 kg-ot tudnak a munkások egy óra alatt szedni. 12-13 Euro a bérezésük óránként szállással együtt. A szedési költség 2-2,3 Euró kilónként. Ez az összes szüreti költségnek a 70%-t teszi ki. Ha esőben szüretelnek, a szedőszékeken van védelem, ami megakadályozza a vizes termést. Rögtön a 125 g-os edényekbe szüretelnek, emiatt nagyjából kész a termék, még mérlegen legalizálják a súlyát, de azt már ládánként mérik. 6 hétig megy a szüret.
A drénvizet újrahasznosítja, újra öntözésre használja fel. Ahogy mentünk végig a területen egy beteg résznél megálltunk. Ahogy megtudtuk a termelőtől, ki akartak próbálni másik beszállítótól növényeket. Szerencsére csak 100 db-ot vettek kipróbálásra. A növények fitoftórával fertőzöttek voltak. Ezekre is fontos odafigyelni, mert egy ilyen fertőzött növényállománnyal ha betelepíted a területed, komoly következményei lehetnek. Elveszted a munkaerőd, termékedet, piacodat még akkor is, ha jövő évben ingyen kapsz növényeket.
A területen megtalálható növények Holland faiskolától származnak. Elpusztulnak a növények 8 hét múlva.
Áfonya
A nap végén egy 9 ha áfonya ültetvény meglátogatására került sor. Mindegyik késői érésű fajta. Fajta a képen. Aurora, Liberti
Termesztő edényekben vannak a növények. Talajban nem lehet termeszteni a magas pH és a talaj kötöttsége miatt. Ebben az ültetvénben fenyő hánccsal összekevert tőzeg a termesztő közeg, amit saját maguk készítik elő.
Június végétől október elejéig tart a szüret, ami kb. 10 hét. 70-80 ember dolgozik 1 nap szüret alatt. Vasárnap nincs munkavégzés, 6 napot dolgoznak egy héten. 4-5 kg óránkénti teljesítménnyel számolnak egy szedőnél. Teljes 9 hektárból 6 ha esővédő fóliával van lefedve. Őszi csapadékos időjárásnál fontos, mert ha eső éri megrepedhet a gyümölcs. Tavaszi fagyos időszakban itt -5 fokig csökkent a hőmérséklet. Az a határérték, aminél már megfagynak a növények. A termelő fagyvédő gyertyákkal védekezett ebben az időszakban. Ilyenkor ki kell nyitni a fóliát, mert a gyertyák bekormozzák. Hektáronként 5000 edény található. Teljes beruházása 1 hektárnak 100.000 Euró. A növények 3 éves korukig 10 literes edényben vannak, a 4. évtől 30 literes edénybe ültetik át, amiben már a 15 éves koráig kibírja a növény. A növény 2. évében már komoly szüret van. Fiatalabb növényeknél sűrűbben vannak elhelyezve egy hektáron az edények, ha viszont nagyobb lesz a növény, úgy növeli a felületet, hogy minden második edényt kiveszi.
Áfonya növény hőmérsékleti tűrése 30 fok. E felett szenved a növény. 28 fok felett nem bírja a növény. Kezdődnek a problémák.
A jégvédő háló esővédő fóliával van kombinálva.
Növényvédelem: Switch-el védekezik virágzásban.
Metszés: nyugalmi állapotban történik. Metszési elve, hogy lentről indít új ágakat. Ha 10 cm magasságból indul a vessző, akkor visszavág, ha feljebb, azt kivágja teljesen.
Szüret alatt 2 óránként gyűjtik be az összes termést, és előtte előhűtik bárhova is megy.
Öntöző és tápoldatozó rendszer. 2 tartály, egy savtartály és egy keverőtartály, salétromsav, közeg phja 4,5-5 között van. Víz saját kútból nyerik.