A kálium növényi tápanyag
A zöldségnövények átlagosan 80 %-ban vizet tartalmaznak és 20 %-ban szárazanyagot, amely nyersrostból, fehérjéből, nitrogénmentes anyagokból, zsírból, továbbá az ún. hamuanyagokból áll. Ez utóbbi olyan fontos növényi tápanyagokból tevődik össze, mint a foszfor, a magnézium vagy a kálium és más, a növények számára nélkülözhetetlen elemekből, mindenekelőtt a legnagyobb mennyiséget kitevő káliumból.
Kálium a talajban
A növény a káliumot a gyökéren keresztül a talajoldatból veszi fel, amely 5-45 kg/ha mennyiségben tartalmaz K2O-t, ez lényegesen kevesebb, mint amennyit egy átlagos termésmennyiség kifejlesztéséhez felhasznál. A talajoldatból elfogyó kálium az agyagásványok felületéről ioncsere útján folyamatosan pótlódik abban az esetben, ha a talaj elegendő káliumot tartalmaz. Természetes körülmények között az agyagásványokban gazdag talajok több káliumot tartalmaznak, mint a homok talajok. A növények jó tápanyagellátásának feltétele, hogy a termőföld a talajtípusnak megfelelő, szükséges mennyiségű, könnyen felvehető káliumot tartalmazzon.
A növényi hamu jól mutatja a növény magas káliumigényét.
Kálium szerepe a növényben:
Növeli a termésmennyiséget
- Az optimális káliumellátás elősegíti a zavartalan növényi anyagcserét és ezen keresztül magas terméseredményt garantál.
- A zöldségnövények káliumigénye nagy, kiemelkedő termésátlagok esetén elérheti vagy meg is haladhatja a 250-350 kg/ha K2O-t.
Káliumhiány paprikánál, Káliumhiány fejes káposztánál
Javítja a minőséget
- A kálium elősegíti és fokozza az aroma-, az íz- és a színanyagok kialakulását,
- a kálium fokozza a fotoszintézist és az enzimreakciókat, ezáltal magasabb a termés cukor-, fehérje- és vitamintartalma,
- a kálium javítja a termés külső megjelenését, a piacosságát azáltal, hogy fokozza a színanyagok mennyiségét a paprika, a paradicsom, a cékla, a vöröskáposzta, a sárgarépa és a hónapos retek esetében,
- a kálium növeli a termés szárazanyagtartalmát és a sejtfalak vastagságát, ezáltal javítja a szállíthatóságot és a tárolhatóságot.
Fokozza a termésbiztonságot
- A kálium fokozza a növények hidegtűrő képességét,
- a kálium növeli a betegségekkel szembeni ellenálló képességet azáltal, hogy elő segíti a vastagabb szárazságtűrő képességet,
- a kálium javítja a szárazságtűrő képességet,
- a kálium kedvezőtlen fejlődési és növekedési feltételek esetén, azáltal, hogy fokozza a stressztűrő képességet, csökkenti a terméskiesést.
Káliumhiány
Kismértékű, látens káliumhiány már terméscsökkenést és minőségromlást eredményez. Erősebb hiány esetén jelentős terméskiesés mellett klorotikus és nekrotikus tünetek jelentkeznek az alsó, idősebb leveleken, amelyek a levelek hegyétől a levélnyél irányába húzódnak, miközben a fiatal levelek zöldek maradnak.
Káliumhiány uborkán, Káliumhiány hagymán
A kielégítő káliumtrágyázás növeli a termésbiztonságot és javítja a minőséget.
Káliumtrágyázás
A műtrágyaigényt meghatározó tényezők:
- a zöldségfaj tápanyagigénye és tápanyaghasznosító képessége
- a talaj tápanyagellátottsága és tápanyagszolgáltató képessége
- a talaj tápanyagmegkötő képessége, tápanyagveszteség
- az alkalmazott szerves- és műtrágyák érvényesülése adott talajon
|
|
||||
2. táblázat: A talajok Al oldható káliumtartalma
A trágyázással kapcsolatos tudnivalók
Annak érdekében, hogy a növény folyamatos tápanyagfelvételét biztosítani tudjuk, úgy azt a káliumtrágyázásnak követnie kell. A kálium túladagolását, akárcsak az egyszerre kijuttatott túl nagy adagot – 300 kg/ha felett – kerüljük. Nagyobb káliumigény esetén a következők szerint határozzuk meg a műtrágyaadagot:
- alaptrágya: 200-300 kg/ha K2O
- indító- és fejtrágya (alkalmanként): 100-150 kg/ha K2O
A trágyaigényt (összes káliumigényt) a következők szerint osszuk meg:
1. Hosszú tenyészidejű és sok káliumot igénylő zöldségfajok:
- alaptrágya: 50 %
- indítótrágya: 25 %
- fejtrágya: 25 %
2. Rövid tenyészidejű, kisebb káliumigényű zöldségfélék:
- alaptrágya: 50-75 %
- indítótrágya: 25-50 %
A káliumtrágyázás optimális hatásának feltétele a többi növényi tápelem arányos adagolása.
3. táblázat: A zöldségtermesztésben javasolt tápanyagok a talajok megfelelő tápanyagellátottsága esetén
Szerkesztette:
Dr. Terbe István Budapesti Corvinus Egyetem Kertészettudományi Kar
Zöldség- és Gombatermesztési Tanszék